Złamania to niewątpliwie jedne z najczęściej przytrafiających się poważnych urazów. Zdarzają się nawet w banalnych okolicznościach przy okazji wykonywania zwyczajnych, codziennych czynności. Do złamania często dochodzi w trakcie uprawiania sportu, wykonywania pracy fizycznej, ale również są skutkiem upadku na twardą powierzchnię, na przykład po poślizgnięciu się na oblodzonym i nieuprzątniętym chodniku.
Towarzyszące złamaniu, czyli przerwaniu ciągłości kości, objawy są niemalże za każdym razem identyczne. Nie zależą od miejsca złamania, więc podobnie odczuwamy złamanie nogi, jak i ręki. Zauważyć można opuchliznę, zasinienie oraz krwiak. Charakterystyczny ból nasilający się w trakcie ruchu jest również objawem złamania. W przypadku złamań zamkniętych bez przemieszczenia leczenie polega przede wszystkim na unieruchomieniu stawów w obrębie kończyny, aby w ciągu kilku tygodni kość się zrosła. Nawet w przypadku niewielkich i nieskomplikowanych urazów, których konsekwencje nie są bardzo dotkliwe dla poszkodowanego, przysługuje mu odszkodowanie za złamaną nogę lub inną kończynę. Złamanie jest równoznaczne z uszczerbkiem na zdrowiu większym lub mniejszym.
Leczenie skomplikowanych i poważnych złamań jest o wiele trudniejsze, dłuższe i bardziej uciążliwe. Nierzadko zdarza się, że pacjenci muszą przyjmować mocne antybiotyki, a nawet poddać się operacji. Powrót do zdrowia, czyli tak zwana rekonwalescencja, trwa odpowiednio dłużej i często konieczna jest rehabilitacja, która pozwoli przywrócić pełną sprawność uszkodzonej części ciała. Ma to bezpośredni wpływ na codzienne życie osoby poszkodowanej, ponieważ jest jednoznaczne z cierpieniem i znacznym ograniczeniami, które powodują o rozległe skutki. Poważne złamanie np. nogi sprawia, że poszkodowany może mieć zmniejszone możliwości zarobkowe, a w niektórych sytuacjach zupełnie traci dochód. Trudna sytuacja zdrowotna prawie zawsze wiąże się ze wzrostem kosztów życia poprzez pojawienie się dodatkowych wydatków. Należy opłacić leki, opiekę medyczną i specjalistyczne zabiegi oraz niejednokrotnie sprzęt potrzebny do rehabilitacji lub codziennego funkcjonowania. Wspomniane koszta powinny być wyszczególnione we wniosku o odszkodowanie za złamaną nogę.
Początkowym etapem jest jednak zgromadzenie wszelkich dokumentów, które dotyczą zajścia wypadku oraz przebiegu całego procesu leczenia i rehabilitacji. Konieczne będą wyniki badań, wszystkie skierowania i szczegółowe opinie lekarzy zajmujących się pacjentem. Należy zgromadzić także wypisy ze szpitali wraz z całą dokumentacją medyczną oraz skrupulatnie zbierane rachunki i faktury za leki, opatrunki, zabiegi, sprzęt, a nawet wykaz kosztów dojazdu do placówek medycznych oraz wykonania fotografii obrazujących uraz.
Źródło:
https://ubiius.pl/zakres-spraw/urazy/
https://pl.wikipedia.org/wiki/Z%C5%82amanie