Czasem nawet niegroźnie wyglądający wypadek może sprawić, że kierowca jest pozbawiony własnego auta. Zwykle musi on na nie poczekać kilka dni jeśli samochód trafił do warsztatu. W tym czasie poszkodowana osoba musi jeździć taksówką lub pojazdami komunikacji miejskiej. Czy jednak zawsze musi być tak, że kierowca biorący nie z własnej winy udział w wypadku nie korzysta z samochodu zastępczego z OC sprawcy?

Kilka lat temu kierowcom nawet nie przychodziła do głowy myśl o tym żeby spróbować wynająć samochód zastępczy. Firmy ubezpieczeniowe z automatu odrzucały prośby o pokrycie kosztów. Tłumaczyły się tym, że rozbite auto nie było wykorzystywane do zarabiania pieniędzy a kierowca może przesiąść się do komunikacji publicznej.

Taki stan rzeczy trwał do 2011 roku, kiedy to Sąd Najwyższy uznał, że taka praktyka ubezpieczycieli jest niedopuszczalna a poszkodowana osoba zawsze ma możliwość ubiegać się o pokrycie kosztów za samochód zastępczy z OC sprawcy. Nie ma tutaj znaczenia, czy kolizja miała miejsce w Płocku, Lublinie, Tarnowie, czy też innym mieście.

Każdy kierowca powinien wiedzieć, że samochód zastępczy z OC sprawcy powinien pochodzić z podobnego segmentu cenowego, co uszkodzony pojazd. Wynajem powinien trwać tyle, ile reperacja. Pokrycie kosztów najmu możliwe jest w sytuacji, gdy kierowca nie może użytkować innego samochodu, który byłby w stanie spełnić funkcję uszkodzonego pojazdu (w grę wchodzi samochód prywatny a nie jak to było wcześniej komunikacja miejska, metro czy autobusy). W innej sytuacji firma ubezpieczeniowa ma prawo podważyć konieczność użytkowania samochodu zastępczego.

Zakłady ubezpieczeń niestety czasem dopuszczają się naruszenia gruntownej zasady dotyczącej prawa do samochodu zastępczego z OC sprawcy i starają się tak jak to tylko możliwe zmniejszyć czas najmu. Wykorzystują do tego celu tzw. technologiczny czas naprawy, który nie bierze pod uwagę takich okoliczności, jak oczekiwanie na dostawę części czy wyschnięcie części po lakierowaniu. Nie jest to zasadne zachowanie, gdyż samochód zastępczy przysługuje kierowcy od dnia stłuczki czy oddania auta do warsztatu aż do odebrania sprawnego auta od mechanika.

Kiedy nie jesteś pewna/y tego, jakie auto zastępcze Ci przysługuje oraz jak powinien wyglądać proces zwrócenia kosztów, udaj się do firmy ComboCars. Oferuje ona kompleksowe wsparcie z zakresu obsługi, najmu i zwrotu kosztów. Warto wspomnieć o tym, że klient może odebrać auto w dowolnym miejscu i oddać w momencie, kiedy szkoda zostanie całkowicie zlikwidowana. ComboCars pomaga również w dopełnieniu wszelkich formalności przy kontakcie z ubezpieczycielem i wskazuje, jakie dokumenty są wymagane.